OPEN FOR YOUR PARTICIPATION

KATILIMA AÇIK olan bu projenin Türkçe versiyonu için lütfen sayfayı aşağı kaydırınız.


Dictionary of Sensitive Sounds

Dear Reader, “Dictionary of Sensitive Sounds” is open for your participation. You are welcome to add a detailed description of a sound that is rooted in your memory.

“Dictionary of Sensitive Sounds” is an open platform initiated by artists Elif Öner and Evrim Kavcar. Its aim is to enhance practices of listening and remembering sounds. The process of adding a new description is therefore twofold: We recall a particular moment, a particular gesture or an experience that results in or involves a particular sound. Description of a sound that is inseparable from the gesture, the act, the situation as a whole: “On a cold winter evening, the sound of breath that is exhaled and puffed onto the cold window of a crowded public bus stuck in the traffic jam in Zincirlikuyu right before reaching the Bosphorus Bridge“. OR we might chose to close our eyes to help focus. We listen attentively to the soundscape. We concentrate on listening to a specific sound. Live. Happening now. We write down what we hear. Then we refine our description of that particular sound.

_____________________

Hassas Sesler Sözlüğü

Sevgili Okuyucu, “Hassas Sesler Sözlüğü” katılımınıza açıktır. Hafızanızda yer etmiş bir sesi detaylı bir şekilde tarif ederek sözlüğe ekleyebilirsiniz.

Hassas Sesler Sözlüğü” Elif Öner ve Evrim Kavcar’ın başlattığı katılıma açık bir platformdur. Dinleme pratiklerini geliştirmeyi ve ses hafızasını canlandırmayı arzular. Sözlüğe yeni bir ses tarifi ekleyerek bu platforma katılmak için şu iki yöntemi takip ediniz: Ses çıkmasına yol açan ya da ses içeren belli bir anı, spesifik bir jesti ya da deneyimi hatırlayın. Jestten, eylemden, ya da bütünüyle durumun kendisinden ayrı düşünülemeyecek olan o sesi hatırlayıp, yazılı olarak tarif edin. Mesela: ”Soğuk bir kış akşamı Zincirlikuyu köprü trafiğinde sıkışıp kalan kalabalık bir belediye otobüsünün camına hohlama sesi.” VEYA odaklanabilmek için gözlerinizi kapatın. Dikkatinizi sizi çevreleyen seslere yöneltin. Bunlar arasından, spesifik bir sese odaklanın. Onu dinleyin. Duyduğunuz bu sesi yazılı olarak tarif edin. Okuyucunun bahsettiğiniz sesi, kendi zihninde canlandırabileceği; sesi hissedeceği şekilde tarifinizi detaylandırın.